Śmieciowe interesy

Niby tacy do przodu, a ciągle tak zacofani…

Kiedy kilka dni temu dowiedziałam się przypadkiem, że pewne polskie małżeństwo mieszkające w Irlandii od lat, rozpoczęło działalność mającą na celu odbiór śmieci od innych Polaków, nie widziałam w tym nic złego. Kiedy jednak doszło do mnie, co oni z tymi śmieciami robią, to zalała mnie przysłowiowa krew!

Otóż ta para, oferuje odbiór wszelakich śmieci za cenę o połowę niższą, niż robi to lokalna firma odbierająca i przetwarzająca odpady. Po odbiorze śmieci, Polacy Ci wywożą je pod miasto na działkę, którą nabyli jakiś czas temu i wiadomo co z nimi tam robią. Palą, zakopują, zostawiają na pastwę zwierzyny i ptaków… Na swoim to mogą, co nie?! Polak potrafi! Kiedy rozpoczęły się skargi na tę parę, Ci rozgoryczeni i zniesmaczeni orzekli, że rodacy i inni ludzie donoszą na nich z zazdrości! Rozumiecie?

5147131_7533a7f3

Nie ma to jak pójść na spacer do jednego z niewielu w tym kraju lasów, i rozkoszować się śmierdzącymi, spalanymi na sąsiedniej działce pampersami i plastikami… Niby mamy XXI wiek, niby ludzkość taka inteligentna i rozgarnięta, niby świadomość społeczeństwa wzrasta w temacie ochrony środowiska, wszystko niby… bo rzeczywistość weryfikuje to na na niekorzyść naszej Planety. Najgorsze jest to, że inni Polacy z tego niewielkiego miasteczka w środkowej Irlandii, sprzedają tym nierozgarniętym, pseudo przedsiębiorcom swoje odpady, bo taniej o 5 euro! Wstyd!

Czasami mam takie momenty, kiedy myślę, że Ziemia jednak nie jest skazana na degradację. Że dzięki nowoczesnym technologiom i większej świadomości i wiedzy na temat ekologii, ludzkość przyczyni się do jej ocalenia. Sytuacje jak ta opisana wyżej, uświadamiają mi, że to jednak nie nastąpi. Ludzie są zbyt nieświadomi i obojętni na to czym oddychają, co piją i co znajduje się w atmosferze.

Oczywistym jest, że nie tylko spalanie śmieci jest źródłem zanieczyszczeń powietrza. Jest jedynie jednym z wielu… Faktem jest, że właśnie na to mamy największy wpływ. Ciężko jest kontrolować wielkie koncerny chemiczne, paliwowe itp, natomiast bardzo łatwo jest kontrolować to, co wkłada się do własnego pieca czy kominka. Wszystkie zmiany zaczynają się od jednostek! 

Before the flood

Nie palcie śmieci…! Jeżeli możecie, to zredukujcie też korzystanie z samochodów spalinowych, zmniejszcie produkcję czerwonego mięsa, nie kupujcie produktów z koncernów emitujących toksyny – to dużo, wiem. Dlatego by nie zwariować od razu zacznijcie od nie spalania śmieci. Edukujcie swoje dzieci i dbajcie o naszą Planetę! To nasze pokolenie jest winne wszystkim zanieczyszczeniom, nie poprzednie i nie przyszłe. To my odpowiadamy za galopującą degradację tego świata! 

petter-rudwall-493

Emocje, emocje, emocje…nie potrafię bez nich myśleć i wyrażać się w tej sprawie ;/

Introweska

7 myśli w temacie “Śmieciowe interesy

 1. moderngeishatw pisze:

  Jej, jak ja Cię rozumiem! Niestety widzisz… jeśli człowiek może zaoszczędzić czy nieco czasu czy pieniędzy to go już natura nie obchodzi. Szkoda, że podtrzymujemy w Irlandii stereotyp “Polaczka-cwaniaczka-cebulaczka”… i najbardziej co mnie dobiło to argumenty opisywanej pary, cytując “Ci rozgoryczeni i zniesmaczeni orzekli, że rodacy i inni ludzie donoszą na nich z zazdrości! Rozumiecie?”. Nie, nie rozumiemy. Chyba im się mózg obluzował, bo jestem pewna, że gdyby sytuacja wyglądała odwrotnie i to oni by byli poszkodowani to zaraz by była walka jak w sejmie… LUDZIE LITOŚCI! PROSZĘ WAS, MYŚLCIE!!! A Tobie dziękuję za poruszanie takich tematów, to ważne – serio. Może brzmieć jak post nawiedzonej “eko-aktywistki”, ale zastanawiając się głębiej…sama prawda i trzeba być tego świadomym

  Polubione przez 2 ludzi

 2. malvibee pisze:

  Omg! Pamiętam jeszcze jako dziecko ( a to było dawno dawno temu), że takie praktyki miały miejsce i niektórzy faktycznie śmieci palili, ale wtedy, z tego co pamiętam, wywóz śmieci nie był dobrze uregulowany przez gminę. Teraz, już od dobrych kilkunastu lat, nikt tego nie robi, nawet w moim małym miasteczku, gdzie możnaby odnieść wrażenie, że czas tam zatrzymał się w miejscu. Ale wstyd, że Polacy robią takie rzeczy! Nie tylko wstyd za tych Januszów biznesu, ale też za tych wszystkich, którzy te śmieci im oddają!

  Polubione przez 1 osoba

 3. Alicja pisze:

  Bardzo ważny i jakże potrzebny tekst! Nie da się zrozumieć tych Polaków w Irlandii – powinni się spalić ze wstydu, przeprosić, ponieść jakieś konsekwencje prawne. To co w Polsce się teraz dzieje z drzewami i w ogóle z ochroną środowiska to masakra! p. Szyszko – tzw. min. środowiska to facet pokroju tych ludzi – Polaków w Irlandii.

  Polubione przez 1 osoba

 4. dee4di pisze:

  Wróciłam niedawno z Afryki, spodziewałam się zobaczyc tam wiele rzeczy, ale nie tego, co zobaczyłam: góry plastikowych siatek wszędzie, siatka na siatce i plastikowe butelki, stosy śmieci, a na tym pasą się krowy, kozy, owce itp. Nie wierzę już w ludzkość. Spacerując po lasach z psem, w „cywilizowanej” Anglii bez przerwy napotykam się na wyrzucone lodówki, opony, meble i inne rzeczy, a w Anglii wysypiska są za darmo. Oh serce się kraje, a paznokcie wbijają się w skórę z bezsilności

  Polubione przez 1 osoba

 5. dee4di pisze:

  Dokładnie tak, ze wszystkim się zgadzam. Do twojej listy dodałabym jeszcze nie używajcie plastyku, bo to, co tworzywo robi z naszą planetą jest przerażajace. W tym roku widziałam pokłady plastyku zalegające na sawannie i pasące się w tym zwierzęta. Serce się kraje

  Polubione przez 1 osoba

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s