Posadź coś dla pszczół

Eksperci alarmują, że do 2035 roku mogą wyginąć wszystkie pszczoły! To niecałe piętnaście lat…

PSZCZOŁY SĄ BEZCENNE i bezdyskusyjnie potrzebne człowiekowi do przetrwania.

Nasi zagrożeni wyginięciem mali pobratymcy, zapylają ponad 70% roślin. 77% artykułów spożywczych pochodzenia roślinnego nie powstałoby bez pomocy pszczół.

Czy wyobrażasz sobie Świat dookoła, bez tych wszystkich roślin powstałych na wskutek zapylania? Świat bez drzew owocowych, bez warzyw i zbóż. Bez bawełny, kawy czy migdałów? Bez tych wszystkich pięknych pędów, które są pożywieniem nie tylko dla człowieka, ale także dla wielu gatunków dzikich zwierząt?

Co możemy zrobić by pomóc naszym małym bohaterom? PO PIERWSZE MUSIMY NIE SZKODZIĆ! A po drugie, możemy zwrócić uwagę na to, co sadzimy w naszych ogródkach. Zamiast sadzić bezużyteczne rośliny, tylko po to żeby ładnie wyglądały, można wybrać takie, które są przyjazne pszczołom i innym owadom zapylającym;

Nieziemsko pachnąca lawenda lub tymianek, kocimiętka, szałwia lub koper włoski. Wrzosy, jaskry, krokusy, maki, słoneczniki czy nagietki. Pelargonie i zawilce, malwy i przebiśniegi. Te wszystkie rośliny wyglądają i pachną dużo lepiej niż nic nie warte byliny i bratki. Ponadto, trzeba pamiętać, że posadzenie w/w roślin musi iść w parze z używaniem tylko naturalnych nawozów. Stosowanie chemicznych środków ochrony roślin, jest bardzo szkodliwe w skutkach. Zabija pszczoły i inne gatunki zwierząt, w tym nas.

Można także gdzieś za domem, pozostawić taki dziki zakątek/gaj, w którym pszczoły odnajdą spokój. Stworzeniem sztucznego pszczelego gniazda, przyczynisz się do ocalenia ludzkości!

W czasach suszy należy też pamiętać, by zostawiać pszczołom miskę z czystą, NIESŁODZONĄ wodą. Można w niej umieścić np korki z butelek, aby pszczółki mogły na nich usiąść i bez żadnych dodatkowych zagrożeń zaspokoić pragnienie.  

Przyroda zmienia się każdego dnia. Topnieją lodowce, podnosi się poziom wód w oceanach, w zastraszającym tempie znikają lasy…

O zmianach z jakimi zmaga się Planeta można by pisać bez końca, jednak tę najważniejszą zmianę, najbardziej katastrofalną w skutkach może przynieść wyginięcie pszczół.

Einstein wspomniał kiedyś, że po wyginięciu pszczół, człowiek przetrwa zaledwie 4 lata, a docierające zewsząd informacje alarmują, że te wyginą już w 2035 roku! Co z tą informacją robi człowiek? Niewiele. Spokojnym wzrokiem patrzy na zbliżającą się eksterminację własnego gatunku.

3 myśli w temacie “Posadź coś dla pszczół

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s