Minimalizm w epoce nadmiaru, czyli jak żyć swobodniej.„Bogactwem człowieka są rzeczy, bez których może się obejść” – H.D Thoreau

Nie oszukujmy się, lubimy posiadać. Dużo i zawsze.

Ciężko zarobione pieniądze, wydajemy na dobra materialne wątpliwej jakości, których życie kończy się nazbyt często po kilku użyciach. Inne zalegają w naszych domach nigdy nie wykorzystane, zbierając na sobie kurz i pochłaniając naszą energię.

„Jeśli nie masz niczego do stworzenia, stwórz samego siebie” – C.G Jung

Spójrz na swoją szafę z ubraniami; ta często nie domyka się w szwach, a mimo to nadal CHCESZ WIĘCEJ!

Znajdź swój styl i bądź mu wierna. Upraszczaj swoje wybory, kupując tylko przemyślane i potrzebne rzeczy. Noś się z klasą! Zamiast pięciu tanich bluzek, kup jedną a drogą, zrobioną z dobrego, trwałego materiału, którą będzie można łączyć w różnych outfit’ach. To zwykle te kupione pod wpływem impulsu tanie ubrania, zalegają latami w szafach, lub zostają wyrzucone po kilku użyciach. Kupuj rzadziej a lepiej!

W erze mody zmieniającej się niemal co tydzień, należy pamiętać, by zachować własny styl. Moda się zmienia. Styl pozostaje. Modę się kupuje, styl się ma!

Rzecz ma się podobnie przy wyborze biżuterii, torebek, butów czy kosmetyków. Zawsze zwracaj uwagę na ich jakość i funkcjonalność, bo te przyczynią się do trwałości i wygody w ich użytkowaniu. Liczy się jakość a nie ilość tego co posiadasz!

Podążamy za nowinkami mody, zaślepione i wiecznie nienasycone tym, co już posiadamy. Kolorowe i różnorodne ubrania, jakie przepełniają nasze garderoby, tak naprawdę odzwierciedlają pustkę wewnętrzną, którą pragniemy zapełnić.

„[…] zawsze bądź przygotowany na to, byś mógł w ciągu kilku sekund opuścić swój dom z niemal pustymi rękami.” – H.D Thoreau

Po szafie, zrób ogólne rozeznanie w swoim domu/ mieszkaniu. Postaraj się ocenić, ile rzeczy w zasięgu Twojego wzroku, to przedmioty niezbędne do wygodnego życia, a ile znalazło się w Twoim gniazdku tylko dlatego, że uległaś impulsom wywołanym chandrą lub lekkomyślnością?

Ładne mieszkanie, to mieszkanie funkcjonalne i wygodne.

Osobiście jestem fanką japońskiego stylu, mówiącego o minimalnym zdobieniu otaczających nas przestrzeni.

Dom wykończony prostotą bieli, ciepłem drewna, naturą bawełny i pięknem kamienia, ozdobiony kilkoma roślinami o okrągłych liściach, nada wnętrzu spokój i harmonię. Zamiast zapełniać swoje miejsce do życia całą masą przytłaczających ozdób, postaw na bardzo dobrze przemyślane i funkcjonalne wykończenia. W dobrze zaprojektowanym i ekstremalnie pięknie wykończonym pokoju, nawet jeden lub dwa mebelki dopełnią całej dekoracji. Światło i zapach potrafią się wzajemnie przenikać, zatem dobrze wyprofilowane oświetlenie oraz przyjemna woń naturalnych olejków będzie wisienką na torcie.

Miej niewiele. Upewnij się jednak, że wszystko co posiadasz jest absolutnie niezbędne i praktyczne w użytkowaniu. Prostota jest zdrowsza od nadmiaru.

„Nasza kultura z trudnością toleruje tych , którzy wybierają skromne życie, ponieważ stanowią oni zagrożenie dla gospodarki i społeczeństwa konsumpcyjnego.” – D. Loreau

Przy tak rozwiniętym konsumpcjonizmie, należy sobie uświadomić, dlaczego tak bardzo lubimy posiać te wszystkie przedmioty?

Media, portale społecznościowe i bombardujące nas zewsząd reklamy, ukazują nam obraz człowieka idealnego. To za tym pędzi nasza wyobraźnia – za ideałami wykreowanymi przez wielkie korporacje!

Galopując za chęcią bycia idealnym kupimy niemal wszystko, co zbliży nas to wymarzonego stanu. Producenci i sprzedawcy, wiedzą doskonale jak manipulować naszymi uczuciami, by sprzedać więcej. Im zachłańniej nagradzamy swoje emocje, tym większa pustka powstaje po takiej transakcji.

Spędzanie czasu na „scrollowaniu” małych i dużych ekranów swoich gadżetów, podglądanie perfekcyjnych kadr wyciętych z życia ludzi, prowadzi do porównywania się z innymi, czego następstwem są zaburzenia poczucia własnej wartości.
Spędzaj więcej czasu na doświadczaniu chwili, która trwa. Bądź obecny nie tylko ciałem, ale przede wszystkim duchem tu gdzie właśnie się znajdujesz.

Dużo czytaj, obserwuj przyrodę, a od czasu do czasu zawyj do księżyca 😉 Zagłębiaj się w siebie. BĄDŹ SOBĄ! Inwestuj w przeżycia i doświadczenia, a chęć podglądania i podrabiania życia innych odejdzie w zapomniane.

„Jeżeli jako cały majątek

pozostaną ci tylko dwa chleby

sprzedaj jeden z nich i za kilka groszy

kup hiacyntów, by nakarmić swoją duszę”

– wiersz perski

Przywiązujemy tak dużą wagę do posiadanych przez nas dóbr, że pozwalamy im definiować NASZĄ WARTOŚĆ! Identyfikujemy się z tym co posiadamy, a nie z tym kim jesteśmy. Mieszkamy w przepełnionych domach, jeździmy drogimi samochodami, otaczamy się mnóstwem gadżetów i ubrań. Pozwalamy, by posiadane przez nas rzeczy, posiadały nas! Kiedy tak się staje, zanika nasza wrażliwość. Nasza osobowość staje się pusta, ponieważ ponad przeżywanie przedkłada się posiadanie.

Człowiek by być szczęśliwym potrzebuje jedynie świadomości bycia tu i teraz. Mając niewiele, o wiele więcej doceniasz. Mając dużo, nic Cię nie zadziwia/szokuje, bo każdy nowy produkt, każde dobro materialne, jest tylko inną wersją tego, co już posiadasz!

„Człowiek potrzebuje do życia przestrzeni, światła, porządku – tak jak pożywienia czy posłania.” – Le Corbusier

Dam Ci jedną radę, jeżeli w swoim otoczeniu masz coś, czego nie używałaś/eś przez ostatni rok, nie ważne czy są to ubrania, dekoracje czy też meble – wyrzuć je, oddaj potrzebującym lub sprzedaj! Gwarantuję Ci, jeżeli nie były Ci potrzebne przez ostatnich kilkanaście miesięcy, nie są Ci niezbędne! Pozostaw w swoim otoczeniu tylko przedmioty, które są w ciągłym użytku. Te zalegające na półkach i w szafach są tylko zbędnym obciążeniem świadomości i wewnętrznej energii.

Dopiero przeprowadzenie zewnętrznych porządków, wygenrueuje niezwykłą przestrzeń wewnątrz Ciebie.

3 myśli w temacie “Minimalizm w epoce nadmiaru, czyli jak żyć swobodniej.

   1. Introweska pisze:

    Wybacz tak późną odpowiedź. Przez jakiś czas byłam odłączona od sieci 😉
    Myślę, że pamiątki są ważne, o ile się z nimi nie identyfikujemy.
    Czy na myśl bo ich braku odczuwasz pustkę? Jeśli tak, to pozbądź się ich. Niech przedmioty nie posiadają Ciebie! Moim zadaniem ważniejsza jest pamięć, obecność, wspomnienie. Przedmioty to tylko rzeczy martwe.

    Polubienie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s