Najinteligentniejszy gatunek

Gdyby z powierzchni Ziemi zniknęły wszystkie insekty, życie na niej by umarło w przeciągu 50 lat. Gdyby z powierzchni Ziemi zniknął człowiek – życie by bujnie rozkwitło. Dająca do myślenia korelacja, prawda? Colony collapse disorder.

Jako gatunek ludzki, od wieków stajemy na czele struktury ekosystemu, nie bacząc, iż jesteśmy zaledwie jego ogniwem. Nasi zwierzęcy pobratymcy płacą za to najwyższą cenę. Cenę utraty ich naturalnego środowiska – cenę życia.

Wycinamy hektary lasów, co sprawia, że klimat nie potrafi się regulować w znany nam sposób. Zanieczyszczamy wody, które sami spożywamy, trujemy powietrze, które wdychamy i zalewamy toksynami gleby, które rodzą plony przez nas spożywane – czy to nadal jest inteligencja gatunku ludzkiego, czy może głupota i ignorancja w czystej postaci? Wszystko to robimy w przekonaniu, że jest to konieczne, że w gruncie rzeczy nie wyrządza to aż tak wielkiej szkody. Czyżby? Uważamy się za najmądrzejszych ze zwierząt, a tym czasem wszystkie te krzywdy wobec Ziemi wymienione wyżej, są krzywdami skierowanymi w nas samych.

Negowane przez wielu ocieplenie klimatu, jest kolejnym przejawem obojętności. Temat ten został poruszony przez naukowców już w latach 80-tych, by dwadzieścia lat później 99% z nich, wspólnie ogłosiło, że nie możemy tego więcej lekceważyć, o ile chcemy pomieszkać jeszcze trochę na naszej planecie. Tymczasem rządy państw i ludzie w nich obozujący, nadal – mówiąc kolokwialnie – olewają temat. Ludzie z ignorancji – bo przecież w telewizji nic o tym nie mówią, więc sprawy pewno nie ma, rządy – bo się nie opłaca. Będąc na usługach globalnych korporacji, ciężko jest odciąć pępowinę kapitalizmu i wszystkiego co on daje. Zachłanność zmąciła już wiele pionierskich umysłów. Degradacja planety?! – tego nie dożyję – pomyślał zapewne nie jeden przywódca i lider. Ocieplenie klimatu.

Należymy do pokolenia, które podkręciło maszynę kapitalizmu, a co za tym idzie konsumpcjonizmu na najwyższy tryb. To my rozpoczęliśmy produkcję i rozpowszechnianie plastiku, zalegającego teraz w każdym zakątku świata. To my emitujemy do powietrza masy spalin i gazów cieplarnianych. To my wlewamy do wody hektolitry detergentów i substancji chemicznych. To my produkujemy zatrutą pestycydami żywność. (Pestycydy (łac. pestis – zaraza, pomór; caedo – zabijam). To my degradujemy nasz dom. A przecież jesteśmy najinteligentniejszymi stworzeniami na Ziemi…

dustan-woodhouse-675082-unsplash

Nasze dzieci, wnuki i prawnuki zapłacą za dzisiejszą ignorancję wobec Ziemi.

Pokolenie obecnych szkół podstawowych i ich potomstwo, odczują skutki naszej zachłanności i obojętności na zanieczyszczenia jakie serwujemy na masową skalę. To oni zapytają nas kiedyś, dlaczego woda stała się luksusem podczas gdy w naszych czasach lała się strumieniami. To oni zapytają gdzie podziały się lasy i dzikie zwierzęta. To oni zapytają czym było świeże powietrze. Dlaczego ignorowaliśmy wiedzę o zmianie klimatu tak długo?

Co im odpowiesz, kiedy zapytają Cię dlaczego zniszczyliśmy ich przyszłość? 

Introweska

marcin-kempa-533745-unsplash

 

 

5 myśli w temacie “Najinteligentniejszy gatunek

 1. mikkeharry pisze:

  Ładnie :). Brzmi jak jakiś ekoterrorystyczny manifest :D. a tak na poważnie to nie dalej niż dwa dni temu sprzątałem ze znajomymi las ze śmieci wokół zalewu w moim mieście i było co zbierać i jest nadal…Planujemy jeszcze z jedną taką akcję w wakacje :).

  Polubione przez 1 osoba

  1. emlokar pisze:

   Zgadzam się z Tobą w zupełności. Każdy z nas ma wręcz obowiązek dbania o nasze wspólne środowisko min. poprzez takie „niby drobne” sprawy. Wystarczy tylko mieć choć odrobinę świadomości i chcieć chcieć. Pozdrawiam.

   Polubione przez 2 ludzi

 2. świechna pisze:

  Kapitalizm jest wspaniale wspierany przez myśl chrześcijańską: oto i stworzono człowieka, aby rządził wszystkimi istotami, ewolucję tolerujemy ale trochę kręcimy nosem, natomiast nie należy się obawiać, że czegokolwiek nam zbraknie, Pan albowiem przyjdzie i wszystko za nas załatwi 🙂

  Polubione przez 1 osoba

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s