Po stokroć wybieram las!

Lasy pierwotne, takie jak amazońska dżungla, Puszcza Białowieska, Kampinoska czy inne, są naturalnym środowiskiem, regulującym klimat. Są domem dla dwóch trzecich lądowych gatunków zwierząt i roślin. Do dzisiaj, wykarmiają też miliony ludzi na świecie, a jednak stały się najbardziej zagrożonym obszarem na całym globie.

To, że nie powinniśmy prowadzić wycinki na terenach wyżej wymienionych lasów, powinno być oczywiste dla każdego człowieka. Już przedszkolak powinien wiedzieć czym są lasy i jaką pełnią funkcję. W czasach zmagania się ze zmianami klimatycznymi, gdzie smog nie pozwala na swobodne oddychanie, a ocieplające się powietrze wyciska z nas siódme poty, powinniśmy kojarzyć fakty – skąd upały i zanieczyszczone powietrze, skąd zmiany klimatu. Tymczasem spora część społeczeństwa zachowuje się tak, jakby mieszkali na innej planecie niż Ziemia, a wycinka lasów odbywała się w innej Galaktyce. Jej skutki to dla wielu abstrakcja, nie mająca zbyt dużo wspólnego z ich zainteresowaniami. Osoby z mojego bliskiego otoczenia, wycinają wiekowe pomniki przyrody, bo przykładowo zasłaniają im widok z okna lub gubią zbyt dużo liści na ich betonowych podwórkach – skandal!

Jak informuje nas organizacja Greenpeace Polska, w przeciągu ostatnich 30 lat, zniszczyliśmy aż 80 procent(!) lasów pierwotnych. Są to skandaliczne dane, mówiące o niszczycielskiej sile systemu kapitalistycznego, który w tym okresie rozwijał swoje skrzydła.

„W lesie dzieją się zdumiewające rzeczy. Są tam drzewa, które porozumiewają się ze sobą, drzewa, które z oddaniem troszczą się o swe potomstwo oraz pielęgnują starych i chorych sąsiadów, drzewa, które doświadczają wrażeń, mają uczucia i pamięć. Niewiarygodne? Ale prawdziwe!” [Peter Wohlleben; „Sekretne życie drzew”]

IMG_20170519_175701287.jpg
‚Pagorek’ w Kasince Małej

Wycinka lasów pierwotnych i tropikalnych jest zwykle prowadzona przez gigantyczne korporacje, oraz rządy państw, które zmieniają obszary leśne w ogromne plantacje i pastwiska. Jedna plantacja wiąże się z wycinką ponad 1000 hektarów lasu... Czy wyobrażajcie sobie ile życia znajduje się na tak wielkim obszarze nieskażonego wcześniej środowiska leśnego? Otóż miliony! W lasach pierwotnych (i tych gospodarczych także) żyją zarówno znane wszystkim dzikie zwierzęta takiej jak nasze rodzime wilki, dziki czy żubry, lub egzotyczne tygrysy i orangutany, jak również setki tysięcy mikro organizmów, żyjących u podnóża wiekowych drzew, które w równym stopniu co ich wielcy sąsiedzi przyczyniają się do właściwego funkcjonowania całego ekosystemu.

Co  możemy zrobić by chronić lasy? Przede wszystkim musimy ich nie wycinać! Nielegalne wycinki, takie jak te prowadzone przez Polski rząd w pradawnych puszczach, są karygodne i powinny być surowo karane. To, że rząd chce załatać budżet, nie oznacza, że może posuwać się do przestępstw względem natury! Ta właśnie natura jest wyznacznikiem tego, w jakim świecie będą żyły nasze dzieci i dzieci ich dzieci. Trzeba sadzić dużo drzew, wszędzie gdzie się da; w ogrodach, na polanach, na pastwiskach i przy drogach. Gdziekolwiek poniesie Cię wyobraźnia, tam posadź drzewo! W zamian dostaniesz czyste powietrze, regulującą się samoistnie pogodę i gospodarkę wodną, dzikie zwierzęta i czyste sumienie.

Pragnę tu i teraz rozpocząć akcję pod tytułem „POSADŹ DRZEWO”. Jak sama nazwa wskazuje, celem akcji jest sprawienie, by na miejsce każdego wyciętego drzewa posadzić nowe. Jesteście tu ze mną w liczbie około 1600. Czy zdołamy posadzić tyle drzew? Co powiecie, damy radę? Na każdego przypada jedno drzewko. Może to być sosenka, lipa, dąb, buk jak także inne gatunki jakie wpadną Wam pod rękę. Masz jabłoń – posadź jabłoń! Ja z malusiej pestuni próbuję wyhodować gruchę 😉

IMG_20180717_104128.jpg

Każdy z Was, kto to zrobi i prześle w komentarzu zdjęcie posadzonego drzewa, dostanie ode mnie mały upominek 🙂 #PosadzDrzewo ruszamy do boju!

Introweska

 

 

 

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s